Autor


Jiří Balcar
  Preview Mobile Phone Manager
Vydáno dne:  29.06.2004
Průměrné hodnocení:  
1111.21.21.21.41.41.41.61.61.61.81.81.82222.22.22.22.42.42.42.62.62.62.82.82.8333   3 (hodnoceno 97x)
1111.21.21.21.41.41.41.61.61.61.81.81.82222.22.22.22.42.42.42.62.62.62.82.82.8333
 
informace

Ještě před nástupem nové generace telefonů řady x65, se objevil nový program pro práci s telefonem z dílny výrobce Siemens. Jeho název je Mobile Phone Manager (MPM) ve verzi 3.4.21.0. Tento program je určen pro telefony M55, S55, SL55, C60, MC60, CF62, SX1, CX65, M65, S65. Testování probíhalo s telefonem M55 fw 11, PC - Celereon 2,5 Ghz, USB kabel.

Mnohé možná odradí před požíváním jeho obrovský instalační balíček. Ten se nám oproti předcházejícímu programu Siemens Data Suite (SDS), více než zdvojnásobil na obrovských 70MB.
Po celkem dlouhé instalaci, která nám již tradičně nabídne automaticky jazyk použitý v našem operačním systému, nám na ploše přibudou dvě ikonky. Vlastní program Mobile Phone Manager - MPM- a Prohlížeč souborů. Podle toho, jaké zvolíme možnosti při instalaci programu, objeví se na ploše až tři další ikonky (Siemens GPRS modem assisatant...). Po instalaci si všechny součásti vyžádají na pevném disku celých 155 MB. Pro ty, co mají kapacitu disku 1Gb a mají na něm instalaci Windows XP, je tento "žrout" místa poněkud nevýhodná volba ;o). Doufejme ale, že takových počítačů už mnoho není.

Co tedy MPM nabízí?

Prohlížeč souborů je známý z dřívějších Siemens verzí jako DES. Umožňuje práci s daty na Cardexplorer.

Siemens GPRS Modem Assistant při prvním spuštění nastavení GPRS modemu, při dalším spuštění je možno spojení použít, nebo provést změny v nastavení.

Při spuštění MPM nás uvítá navigační lišta, která spouští jednotlivé samostatné programy. Nejedná se tedy o program s několika možnostmi, ale o balíček programů. Tyto programy běží na systémech Windows 9x a ME, Windows 2000 a Windows XP. U některých aplikací může docházet k chybám při komunikaci pod systémem Windows XP a proto výrobce doporučuje mít nainstalovaný servisní balíček SP2. Komunikovat s programem je možné pomocí sériového portu, USB a také je zde podpora IrDA a Bluetooth. Program si telefon sám najde. (poznámka: Při použití USB kabelu mě program občas nechtěl poslouchat. Pokud jsem program ukončil a znovu ho spustil bez odpojení telefonu, musel jsem většinou potom telefon odpojit od kabelu a znovu připojit. Potom si ho program již našel.)



K dispozici je tedy šest samostatných programů a jejich tlačítka jsou aktivní pouze tehdy, podporuje-li daný program váš telefon. Zde vás seznámím pouze se základními funkcemi a mými postřehy. Z důvodu rozsáhlosti jednotlivých programů se o jednotlivých programech dozvíte v samostatných článcích, které budou následovat.

Prvním z programů je CONTACTS (přes velmi slušný překlad název tohoto programu přeložen není)- velmi kvalitně propracovaná správa kontaktů a volání, včetně synchronizace s Outlookem (i verze 2003). Je zde plně podporován vícepoložkový adresář, který zpřístupní pouze položky, které daný model telefonu umožňuje. Standardně je můžeme doplňovat, opravovat či mazat jednotlivé údaje. Seznamy je možno třídit podle mnoha kritérií, vyhledávat, zobrazit pouze záznamy podle vybraného počátečního písmene či podle zařazení do skupin. V menu máme k dispozici mnoho voleb, mezi nejzajímavější patří export a import seznamů ve tvaru CSV, tisknout (zde je velmi zajímavá možnost zobrazení a tisk klasického seznamu nebo vizitek kontaktů), odesílání SMS a MMS.

Následuje položka ZPRÁVY - práce s SMS, EMS a MMS z počítače. Program umožňuje veškeré operace se zprávami - velmi dobrá je práce s editorem zpráv který se objeví po klepnutí myší na zprávu, nebo při tvorbě nové zprávy. Archivovat je možno pomocí myši funkcí Drag&drop.

Dalším modulem je ZÁLOHA/OBNOVIT - umožňuje zálohování a obnovu obsahu telefonu a to v celkem velkém rozsahu (adresář, seznam, schůzky, nastavení telefonu a složky cardexploreru - sounds, pictures, java a debug. Jednotlivé položky je možno povolit či zakázat zálohovat či obnovit, což je velmi příjemné pokud například přijdeme pouze o adresář a nechceme přijít o ostatní aktuální data, která byla pořízena od poslední zálohy. O průběhu jednotlivých kroků zálohování jsme průběžně informování popiskem. Zálohování je poměrně velmi dlouhé - cca. 10 min. v závislosti na objemu dat, ale dle mého názoru je to vyváženo možnostmi voleb zálohování

Pod ikonou OBÁZKY nás čeká velmi zajímavý a kvalitní grafický editor, který umí pracovat s obrázky jak v PC tak přímo z telefonu. Editor podporuje všechny běžné formáty BMP, GIF, JPEG a TIF. Editor obsahuje všechny základní funkce pro práci s grafikou, včetně mnoha efektů a několik funkcí specifických pro mobilní telefony. Mezi tyto funkce patří např. přizpůsobení barevné hloubky počtu barev na vybraném typu mobilu, náhled obrázku na displeji vybraného typu mobilního telefonu a mnoho dalších.

Pod názvem ZVUKY následuje prográmek umožňující práci se zvukovými soubory. Umožňuje přesouvat soubory z PC do telefonu či naopak, převod mezi jednotlivými formáty, přehrávání, či stahování hudby z internetu. Dále je možno přímo převádět zvukové stopy z hudebního CD a je zde možno přiřazovat zvuky a melodie k jednotlivým typům vyzvánění. Pracuje s formáty MID, WAV, MMF, MP3 a AMR. Opět nám podle typu mobilního telefonu, který je připojen, umožní program pracovat se soubory a také převádět jednotlivé zvukové soubory pouze na typy souborů, které daný telefon podporuje. Propracovanost tohoto modulu není tak rozsáhlá jako u grafického editoru, ale se jedná o vcelku slušný manažer hudebních souborů pro mobilní telefon.

Pod záhadným názvem NAVÍC se skrývají další tři samostatné položky a to WAP prohlížeč, se kterým se pracuje obdobně jako s webovým prohlížečem, ovládání je velmi jednoduché a přehledné. Další součástí je GPRS, které nabídne ukončení navigační lišty a spuštění Siemens GPRS mobile asistenta. Poslední položkou je Prohlížeč souborů.

Předposlední možností na navigační liště jsou MOŽNOSTI. Nastavují se zde volby pro zprávy (doba platnosti, středisko zpráv a složka na PC pro zálohování zpráv. Ve volbách WAP zde můžeme zvolit výchozí stránku, písmo a jeho barvu a složku pro mezipaměť na PC pro prohlížeč WAP. Dále je zde možno zvolit skin celého programu. V položce Outlook načteme obsah položek Outlooku.

Závěrečnou položkou je WEB, která nás nasměruje do internetového prohlížeče na stránky firmy Siemens.

Celkové hodnocení:

+ propracovanost modulů Contacts a Obrázky
+ jednoduché nastavení GPRS modemu
+ přítomnost WAP prohlížeče
+ převody mezi jednotlivými zvukovými formáty v modulu Zvuky
+ zdarma
+ synchronizace s Outlook

- velikost instalačního balíčku a instalace jako takové
- zdlouhavé odezvy při prvním spuštění jednotlivých modulů
- místy vůbec, nebo nedokonalé překlady položek
- místy vůbec, nebo nedokonale překlady v nápovědě
- občas nedokáže při opětovném spuštění programu najít telefon a je nutno ho odpojit z kabelu.

I přes rozměrovou obludnost a občas zdlouhavé komunikaci se jedná o zajímavý produkt s mnoha možnostmi, které žádný jiný program nenabízí.

Program si můžete stáhnout zde


Nikdo nesmí bez souhlasu autorů kopírovat grafiku, texty ani cokoliv jiného z těchto stránek. Veškeré informace uveřejněné na těchto stránkách jsou určené pouze pro vzdělávací účely a nesmí být použity pro komerční využití nebo v rozporu se zákony. Autoři nenesou zodpovědnost za nevhodné použití dat z těchto stránek.
   ©2003-2004 Radim Zeman | ©2004 Roman Gregor